PŮVODNÍ BUREŠ
Historie kapely v letech 1987-90.

Zpracoval Petr "Hraboš" Hrabalik pro Bigbít - Historie české a slovenské rockové hudby podle dokumentárního cyklu ČT.

Původní Bureš  
Skupina Původní Bureš vznikla v lednu 1987 přetransformováním se z tělesa Jogurt BB (existujícího od roku 1984) odchodem jeho bubeníka Ludvíka "Emana E.T." Kandla do formace Milé tváře. Působil totiž ještě navíc v slavném pub rocku Hudba Praha a zvládat hraní ve třech souborech najednou na něj bylo prostě trochu moc. Podle slov vedoucího kapely Fumase je "vznik názvu kapely obestřen tajemstvím, neboť každý z tehdejších zúčastněných uvádí zcela jinou historku." Všichni zakládající členové "Bureše" prošli před jeho vznikem kromě již zmíněné party Jogurt BB mnoha kapelami, takže si je postupně představme. Jaromír František "Fumas" Palme (voc, g, harm) a Petr "Choma Brut" Hernych (bg, g, mand) hráli v krátkodobých většinou undergroundových projektech, např. Problematic a svítiplyn, Eman a brusiči či Tichá Noční Doga, Hernych navíc ještě v kapelách Hrubá moucha, Tuzemský náhrobní balet, Fumas zase ve formaci Jetel. Jan Landštof (ds) si své odehrál ve skupině Krachtotal, Kateřina Suchlová (vln, voc) zase přišla z prostředí vážné hudby. Zbytek Původního Bureše tvořili Ivan "Zwyrzek" Malý (acc, voc), Kateřina Tejmlová-Kandlová (voc) a Jarka Moučková-Kešnerová (voc).

První koncert soubor odehrál hned po měsíci zkoušení v únoru 1987 na Strahovských kolejích v klubu 011 ("Zvláštní vliv na nás měla návštěva koncertu kapely Ultrapunk někdy v roce 1986, která nás donutila přehodnotit názor na to, zda můžeme oficiálně vystupovat. Když mohl Ultrapunk, mohli jsme také." - Fumas). Od té doby hrával na různých akcích většinou na oficiální klubové bázi, kde se potkával se svými známějšími kolegy - třeba s Hudbou Praha, Nahoru po schodišti dolů bandem, Dybbukem, PVO, Krausberry atd.

Hudba Původního Bureše sestávala z kombinace folk-rocku, reggae a punku, což ji dávalo hodně šramlovitý nádech. Svým ledabylým a trochu nakřáplým instrumentálním doprovodem a odvazovými a tím pádem ne vždy ladícími vokály, jako by přesně vystihovala atmosféru všech těch zakouřených hospod, pubů, krčem a knajp té nejnižší cenové skupiny. Písničky psal v menší míře Hernych, ale hlavně Fumas, jenž se staral i o textový doprovod. Zbylé texty a hudbu dodávala zpěvačka Kateřina Tejmolová-Kandlová. Fumas: "Texty byly ovlivněné trochu surrealismem, trochu dadaismem, trochu pokleslou literaturou (podobně jako např. Hans Artmann), trochu pohádkovým světem, kramářskou písní a měly různé druhé, třetí, čtvrté… a další plány, které sice většina lidí nepochopila, ale tak už to chodí." Věru, široký rozptyl.

Někdy v roce 1988 došlo v kapele k první změně - houslistku K. Suchlovou vystřídala violistka Pavla Přerovská, o rok později se místo Landštofa octl na postu bubeníka Luděk Šipla. V uvedených letech také čas od času za bicími hostoval i ztracený syn Ludvík "Eman E.T." Kandl - a to tak, že někdy jenom zaskakoval a někdy kapela hrála s dvěma soupravami, což u nás bylo vcelku výjimečné (ale občas přece - např. Marlene nebo Lucie). V devětaosmdesátém se v Původním Bureši objevil druhý kytarista František Janče a akordeonistu Malého nahradil Filip "Bobeš" Marek, který kromě akordeonu ovládal i hru na flétnu a na - v rocku vcelku netradiční nástroj - dudy. A snad by bylo poctivé zmínit i dvě sboristky, které s kapelou ve stejném roce vystupovaly - Martinu Hlávkovou a Silvu Nosálovou.

Veselá hospodská partička vplula se svým syrovým "lidovým" šramlem i do další dekády a s krátkým přerušením v roce 1991 pak působila na našich klubových kolbištích po celá devadesátá léta.

Poznámka: Vznik názvu Původní Bureš je vcelku komplikovaný. Otec Emana E.T. byl vojákem z povolání a jako takový tedy dbal i na to, aby mladý Ludva četl vhodnou literaturu. Celkem jednoznačně se proto postavil proti různým beatnikům a hippíkům a nakonec synovi vnutil k prečtení knihu "Práče", jejíž hrdinou byl partyzánský chlapec Pavlík Bureš. Název první Emanovy a Fumasovy kapely Jogurt B.B. vlastně znamenal Jogurt Bedřicha Bureše, přičemž jméno nebohého hocha bylo nahrazeno jménem jezevčíka kterého členové kapely potkali na procházce na Petynce. Kapela Původní Bureš se tedy svým názvem nepokrytě hlásí ke kořenu pozdější názvové zapeklitosti, tedy k sympatickému hrdinovi knihy "Práče" Pavlíkovi, neboť právě on je tím "původním Burešem".

Co se zachovalo do roku 1989:

Fotografie + video z koncertu Pův. Bureše v Junior klubu Na chmelnici (1988, vlastní J. Palme), Video z dalšího koncertu Pův. Bureše Na chmelnici (1989, vlastní J. Palme)

Audio: Jogurt BB: "Co to sem jede" (1987) Původní Bureš: "Přepadli Vás Indiáni" (1989, live z pražské Chmelnice, reedice CD, 1999) Původní Bureš - existuje spousta dalších zaarchivovaných koncertních nahrávek, protože kapela natáčela v podstatě všechno.